• Województwo Śląskie Partnerem PZT

    Województwo Śląskie to oficjalny partner meczu Polska - Brazylia w Billie Jean King Cup! Przypominamy, że spotkanie odbywa się w dniach 16-17 kwietnia w Hali na Skarpie w Bytomiu.
  • Rosja w barażach

    Turniej Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Federacji w Zielonej Górze zakończył się zwycięstwem reprezentacji Rosji, która w finale pokonała Szwecję 2:0.
  • Polska na podium

    Trzecie miejsce w turnieju Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej zajęła reprezentacja Polski, która pokonała Ukrainę 2:1.
  • Estonia wygrała walkę o utrzymanie

    W meczu o pozostanie w Grupie I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Federacji Estonia pokonała Danię 2:0 (debla nie rozgrywano).
  • Oglądaj wszystkie mecze na żywo!

    Zapraszamy na kanał PZT TENIS TV na YouTube, na którym można na żywo śledzić rywalizację z obu kortów.
Wyniki
Rankingi
Fed Cup – TOP 5
1
Czechy
35520
2
USA
26525
3
Białoruś
12347.5
4
Francja
11972.5
5
Niemcy
7875
27
Polska
1322.5

SUKCESY REPREZENTACJI POLSKI

REPREZENTACJA POLSKI W FED CUP - HISTORIA I NAJWIĘKSZE SUKCESY

POWSTANIE I ROZWÓJ FED CUP



FED CUP to największa obecnie na świecie międzynarodowa rywalizacja drużynowa kobiet. Pomysł jej stworzenia powstał już na początku XX wieku i został przedstawiony przez ( działaczkę i zawodniczką ) Hazel Hotchkiss Wightman w 1919 r. Niestety koncepcja ta nie znalazła poparcia i została odrzucona.


Wiele lat minęło aby wersja kobiecego DAVIS CUP weszła w życie. Niewątpliwie przyczyniła się do tego była tenisistka Neil Hopman Mary Warwick Hare. FED CUP został oficjalnie zatwierdzony przez ITF podczas uroczystości związanej z 50-cio leciem ITF. Inauguracyjna edycja odbyła się w Queen’s Club w Londynie w 1963 r. i wystartowało w niej 16 państw.

Zainteresowanie tenisistek oraz publiczności pozwoliło na pozyskanie takich sponsorów jak Colgate w 1976 r., czy komputerowego giganta NEC w latach 1981-1995 . Do 1994 r. w FED CUP rywalizowały już 73 drużyny narodowe. Pozyskanie obecnego głównego sponsora Banku BNP Parisbas, specjalizującego się w sponsoringu tenisowym, zapewnia dalszy rozwój ilościowy i jakościowy FED CUP.


REPREZENTACJA POLSKI W FED CUP I NAJWAŻNIEJSZE SUKCESY SPORTOWE


Polskie tenisistki zadebiutowały w rozgrywkach FED CUP w 1966 r. jeszcze w erze tenisa amatorskiego, nie odnosząc liczących się sukcesów. Przełom nastąpił dopiero na początku lat 90-tych.

W 1991 r. w Nottingham polskie zawodniczki: K.Nowak, M.Mróz i K.Teodorowicz stawiające właściwie swoje pierwsze kroki w tenisie zawodowym, po wygranych wcześnniej dwóch rundach eliminacyjnych, wystąpiły w Grupie Światowej .

W pierwszej rundzie Polki pokonując 2:1 Francję, sprawiły największą sensację turnieju. Francuski rozstawione z numerem 6, niewątpliwie były faworytkami spotkania .W ich składzie grały Nathalie Touziat i Mary Pierce.
Po przegranym meczu M. Mróz z M.Pierce bardzo ważny punkt dla Polski zdobyła grająca na pierwszej rakiecie Katarzyna Nowak. Polka pokonała Nathalie Touziat, 14-tą rakietę Świata i ćwierćfinalistkę Roland Garros.

Debel Mróz/Teodorowicz też rozegrał świetny mecz i wygrał z deblem Pierce/Touziat, zdobywając drugi punkt. Pokonanie Francji stało się .przełomowym momentem w drodze do dalszych sukcesów w rozgrywkach FED CUP.

W 1992r we Frankfurcie Katarzyna Nowak, Magdalena Mróz i Katarzyna Teodorowicz występując w Grupie Światowej. Polki pokonały najpierw Izrael 3/0, a potem Szwecję 2:1 i awansowały do ćwierćfinału FED CUP . W meczu ze Szwecją punkt dla Polski zdobyła Katarzyna Nowak pokonując C. Lindqwist,1 półfinalistkę Australian Open i Wimbledonu. Drugi punkt z kolei zdobyły Mróz i Teodorowicz wygrywając ze Strandlund i Lindstrom. Polki poraz pierwszy w historii znalazły się w ósemce najlepszych drużyn świata.

W meczu o półfinał Polki przegrały 0:3 z Niemkami, późniejszymi triumfatorkami FED CUP. W drużynie Niemiec grała liderka rankingu WTA i 22- krotna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych Steffi Graf oraz Anke Huber. Drużyna w składzie Nowak,Mróz ,Teodorowicz pod kierunkiem kapitana Henryka Hoffmana utrzymywała się w Grupie Światowej do 1995 roku.

W 1995 dokonano kilku zmian w dotychczasowym systemie rozgrywek. Jedną z najważniejszych było przejście z rywalizacji 3-punktowej ( 2 single i 1 debel ) na 5- punktową ( 2 single na przemian i debel ).Taki system dał możliwość rozegrania większej liczby spotkań tenisistkom w kolejnych latach.


Od 1996, już zupełnie w innych składach, Polki walczyły w strefie spadkowej. Ponowny awans do Grupy Światowej i ósemki najlepszych drużyn wywalczyły w 2014 roku w Barcelonie. Reprezentacja Polski, którą prowadził Tomasz Wiktorowski pokonała Szwecję 3:2 i Hiszpanię 3:2. W meczu z Hiszpanią dwa punkty w singlu zdobyła Agnieszka Radwańska pokonując Silwię -Soler Espinoza oraz Marię -Teresę Flor.
Trzeci punkt dla Polski zdobyly Agnieszka Radwanska i Alicja Rosolska pokonując parę Anabel Medina Garrigues, Silvia Soler-Espinoza. W spotkaniu o półfinał reprezentacja Polski przegrała z Rosją 0:4, a w play-off ze Szwajcarią 2:3 I tym samym nie zdołała utrzymać się w Grupie Światowe

Liderką reprezentacji Polski w latach 1988-1995 była Katarzyna Nowak a w latach 2006-2015 Agnieszka Radwańska.

Największą liczbę spotkań rozegrała Agnieszka Radwańska, która ma na swoim koncie również największą liczbę wygranych meczów singlowych .
Alicja Rosolska wystąpiła w największej liczbie edycji FED CUP. Razem zKlaudią Jans rozegrały najwięcej meczów deblowych.
Galeria
Twitter
Sponsor Tytularny
Sponsor międzynarodowy
Sponsor Reprezentacji Polski
Sponsor Reprezentacji Polski
Patronat
Patronat
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Partner turnieju
Oficjalna woda
Oficjalna piłka
Oficjalny samochód
Patron medialny
Patron medialny
Patron medialny
Patron medialny
Patron medialny